VALSTS ATBALSTS ELEKTROAUTO IEGĀDEI

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir pieņēmusi likumprojektu, kura ietvaros VARAM sniedz atbalstu privātpersonām iegādāties jaunu vai lietotu elektroauto vai jaunu ārēji lādējamu (plug-in jeb PHEV) hibrīdauto.

 

Sadarbībā ar VARAM, Inchcape Motors Latvia SIA finansējuma projekta ietvaros ir iespējams iegādāties Inchcape pārstāvēto BMW, MINI, Mazda un Ford zīmolu jaunus un lietotus elektroauto, kā arī jaunus PHEV hibrīdauto.

 

Valsts atbalsta elektroauto iegādei apmērs

 

Atbalsta programmas ietvaros viena jauna elektromobiļa iegādei atbalsta apjoms ir 4500 EUR (t.sk. PVN), savukārt lietota elektromobiļa un jauna PHEV hibrīdauto iegādei atbalsta apjoms ir 2250 EUR (t.sk.. PVN).

Valsts atbalsta elektroauto iegādei saņemšanas process ir visai vienkāršs un sevī ietver jaunā elektro vai hibrīda auto izvēli, līgumu parakstīšanu un automašīnas saņemšanu.

 

Sākotnēji klients izvēlas automašīnu kādā no Inchcape autocentriem vai iesniedz pieteikumu Inchcape mājaslapā šeit. Tālāk, kopā ar Inchcape, klients iesniedz iesniegumu Valsts investīciju fondam par automašīnas iegādes atbalsta piešķiršanu, kas tiek aizpildīts elektroniskā formā – šeit.

Piecu darba dienu laikā Valsts investīciju fonds sniedz atbildi un izsūta jaunu četru pušu līgumu. Līgums tiek parakstīts, pēc kā 6 dienu laikā investīciju fonds piešķir atbalstu, pārskaitot to uz Inchcape bankas kontu.

 

Klientam ir iespēja izvēlēties – izmantot piešķirto atbalstu, lai segtu daļu no automašīnas cenas vai kā pirmo iemaksu līzingam. Pēc tam, kad ir panākta vienošanās, automašīnu, kura ir pieejama uz vietas, klients saņem 30 dienu laikā.

IEGĀDES ATBALSTA NOSACĪJUMI

 

Lai veicinātu finansējuma projekta godprātīgu izmantošanu un iegādāto elektroauto apsekošanu, iegādes atbalsta piemērošanai tiek piemēroti šādi nosacījumi:

 

 • Privātpersona varēs iegādāties ne vairāk kā vienu elektroauto vai PHEV hibrīda auto;
 • Minimālais par valsts atbalstu iegādātā transportlīdzekļa ekspluatācijas termiņš ir 5 gadi vai 52 000 km, neatkarīgi no līzinga termiņa. Pēc 5 gadiem, vai iestājoties attiecīgajam nobraukumam, auto īpašniekam ir brīvas tiesības auto nodot otrreizējā tirdzniedzībā vai pārdot;
 • Finansējuma apmērs jauniem elektromobiļiem ir noteikts 4 500 eiro (t.sk. PVN), lietotiem elektromobiļiem un jauniem ārēji lādējamiem hibrīdauto – 2 250 eiro (t.sk. PVN);
 • Normatīvi transportlīdzekļa iegādes cenas ierobežojums ir 60 000 eiro bāzes komplektācijā, bez PVN.
 • Noteikumi paredz papildu atbalstu 1000 (bez PVN) eiro apmērā par atbalsta saņēmēja īpašumā esoša transportlīdzekļa norakstīšanu, to nododot apstrādes uzņēmumam.

 

PAPILDUS ATBALSTS

 

Kā papildus bonusu, izrietot no valsts atbalsta projekta nosacījumiem, Inchcape Motors Latvia SIA piedāvā dāvanā:

 • Mazda elektroauto iegādē – jaunu ziemas riepu komplektu un diskus, kā arī spiediena sensorus;
 • Ford elektroauto iegādē – jaunu ziemas riepu komplektu un diskus, kā arī spiediena sensorus;
 • Ford un Mazda hibrīdauto iegādē – jaunu ziemas riepu komplektu;
 • BMW un MINI elektroauto iegādē – 22kW Wallbox mājas uzlādes staciju*;
 • BMW hibrīdauto iegādē- 11kW Wallbox mājas uzlādes staciju*;

 

Iegādājoties BMW vai MINI zīmola elektroauto, katram automobilim ir iekļauts BMW Charging Active plāns 12 mēnešus bez maksas.

 

* Iegādājoties BMW vai MINI zīmola elektro vai hibrīda auto, klientam ir iespēja dāvanas vietā izvēlēties:

 • Papildus atbalstu 1 210 EUR (ar PVN) apmērā, iegādājoties elektroauto;
 • vai papildus atbalstu 605 EUR (ar PVN) apmērā, iegādājoties PHEV hibrīda auto.

ELEKTROAUTOMOBIĻU PRIEKŠROCĪBAS

 

Elektromobiļa ekspluatācija ir saistīta ar vairākām privilēģijām, kas to padara par vēl pievilcīgāku alternatīvu salīdzinājumā ar parastiem iekšdzedzes dzinējiem.

 

Nodokļu atvieglojumi

 

Elektromobiļiem netiek piemērots ekspluatācijas nodoklis un tiem ir samazināta uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu ekspluatācijas likme.

 

Turklāt pirmreizējā reģistrācija, kā arī reģistrācija, kad transportlīdzeklim tiek izsniegta specializētā elekroauto atpazīstamību veicinošā numurzīme – ir pilnībā bez maksas.

Elektroauto uzlādēšanas izmaksas

 

Pēc vidējiem rādītājiem, aptuvenās elektrības izmaksas uz 100km ir 2,50 EUR. Turpretim, vidējais iekšdedzes dzinēju degvielas patēriņš uz šādu attālumu ir 6-8 litri, kas izmaksā sākot no 10,74 EUR un vairāk.

 

Ja īpašniekam ir iespēja elektromobiļa akumulatoru uzlādēt savā dzīvesvietā naktī, kad elektroenerģijas tarifs ir zems, ekonomija ir vēl lielāka.

Priekšrocība uz ceļa

 

Pārvietojoties ar elektroauto, atsevišķās pašvaldībās un pilsētās, kā arī citviet ir iespējams izmantot autostāvvietas bez maksas, kā arī ar to ir atļauts braukt pa sabiedriskā transporta joslām. Jūrmalā elektromobiļi ir atbrīvoti no iebraukšanas maksas pilsētas administratīvajā teritorijā.

Ievērojami zemākas uzturēšanas izmaksas

 

Elektroauto ir izstrādāti savādāk nekā iekšdedzes dzinēju auto. Tiem nav nepieciešama eļļas un eļļas filtru maiņa. Nav dārgu detaļu, kas nolietojas un mēdz kļūt defektīvas un izmaksā dārgi. Piemēram, degvielas iesmidzināšanas sprauslas, turbokompresors, sīko daļiņu filtrs, zobsiksna.

 

Šādu detaļu elektroautomašīnās vienkārši nav. Bremžu sistēmas dilstošās daļas nolietojas ļoti lēni, jo automašīna izmanto rekuperācijas sistēmu, lai bremzētu, un uzlādētu akumulatoru esot kustībā.

Savukārt, elektroauto apkopē jāatceras tikai par tādām lietām, kā:

 

 • vējstikla mazgāšanas šķīduma papildināšana,
 • logu tīrītāju slotiņu maiņa,
 • riepu stāvokļa un balstiekārtas ģeometrijas ,
 • gaisa kondicionētāja uzpilde, kā arī jāmaina salona filtrs.

 

Lai gan jebkurš auto ir jāaizsargā no spēcīgas pārkaršanas saules gaismā, elektroauto ir nepieciešams pasargāt no ļoti spēcīga sala un karstuma, kas var negatīvi ietekmēt baterijas stāvokli. Tas arī viss.