Publicēšanas datums 11/22

Praktiski padomi, kā pareizi sagatavot savu automašīnu ziemai

Ziema tuvojas straujiem soļiem un visiem skaidrs, ka autovadītājiem šis laiks saistās ar ziemas riepu uzstādīšanu. Tomēr kādas darbības un pārbaudes vēl nepieciešamas, lai droši un komfortabli iebrauktu ziemā? Par to plašāk šajā Inchcape sagatavotajā ziemas ceļvedī.

 

Tehnisko šķidrumu pārbaude

Ņemot vērā, ka Latvijā temperatūras stabiņš zem nulles mēdz noslīdēt jau novembrī, tad vēlams laicīgi pārbaudīt divus automašīnas tehniskos šķidrumus, kuru darbību ietekmē āra temperatūra. Būtiskākais ir dzesēšanas šķidrums – tas vasarā mēdz būt tīrs ūdens, kas, protams, āra temperatūrai noslīdot zem 0 grādiem, var sasalt un nodarīt ievērojamus bojājumus ne vien dzesēšanas sistēmai, bet arī pašam dzinējam. Tādēļ ir svarīgi pirms ziemas pārbaudīt, vai automašīnā esošais dzesēšanas šķidrums ir paredzēts ziemai, kā arī vai sistēmā ir pietiekams šķidruma līmenis. Arī pārāk zems līmenis var nodarīt bojājumus automašīnas dzinējam. Ja dzesēšanas šķidrums nav pietiekamā līmenī, ir vērts servisā novērtēt, kādēļ un kur šķidrums zūd.

Pavisam vienkāršs, bet arī svarīgs sagatavošanās elements, ko var izveikt pats, ir ziemai paredzēta logu šķidruma ieliešana. Ja tas netiek izdarīts laicīgi un logu šķidrums sasalst, tas var liegt ne vien logu notīrīšanu kādā bīstamā situācijā uz ceļa, bet arī sabojāt logu tīrīšanas sistēmas sūkni un sprauslas.

 

Logi, slotiņas un gumijas

Tieši rudens un ziema ir laiks, kad redzamība uz ceļa pasliktinās, jo ievērojami ātrāk paliek tumšs un palielinās nokrišņu daudzums un biežums. Lai varētu skaidri redzēt un izvairīties no potenciāli bīstamām situācijām, ir īpaši svarīgi, lai stikls vienmēr būtu tīrs. Ja logu slotiņas uz stikla atstāj svītras un vairs kārtīgi netīra, tad ir pienācis laiks tās nomainīt. Tieši līdz 30. novembrim Inchcape BMW ir īpaša 25% atlaide visām oriģinālajām BMW vējstikla tīrītāju slotiņām. Kvalitatīvas slotiņas kalpos ne vien labāk, bet arī ilgāk, tādēļ ir vērts izvēlēties ražotāja oriģinālo piedāvājumu. Tāpat Inchcape piedāvā stikliem uzklāt profesionālu nanopārklājumu, kas atgrūž netīrumus un lietus lāses, tādējādi nodrošinot vienmēr tīrus stiklus, drošu skatu uz ceļu un retāku logu slotiņu lietošanu. Par citu zīmolu īpašajiem piedāvājumiem ziemas periodā, lūdzam sazināties ar attiecīgo autocentru.

Vēl viens ar gumijām saistīts elements ir durvju un aizmugurējā vāka gumijas, kuras vēl pirms ziemas būtu vēlams apstrādāt ar īpašu kopšanas līdzekli. Tas neļaus durvīm piesalt gan pie lielākiem mīnusiem, gan arī pēc mazgāšanas pie pavisam nelieliem mīnusiem. Bieži vien arī bez īpašas gumiju apstrādes durvis šādos gadījumos ar lielāku spēku var atvērt, tomēr tas ilgtermiņā bojās gumiju stāvokli un var novest pie to saplīšanas.

 

Akumulators un bremzes

Kā biežākais iemesls, kādēļ ziemas rītā neizdodas piedarbināt automašīnu, vēl arvien minama akumulatora mazspēja. Akumulatoram aukstākā laikā ir lielāka slodze, it īpaši ja ikdienā tiek veikti īsi braucieni pa pilsētu, kuru laikā akumulatoru neizdodas pilnvērtīgi uzlādēt. Tādēļ svarīgi ir pirms ziemas to pārbaudīt un nepieciešamības gadījumā nomainīt, lai aukstā ziemas rītā nebūtu nepatīkamu pārsteigumu un nebūtu jāatliek dienas plāni, saucot un gaidot palīdzību.

Ledus un sniega apstākļos ideāli funkcionējošas bremzes ir īpaši būtiskas, lai uz slidenā seguma varētu droši apstāties. Ja sausā laikā to vēl tik izteikti nejūt, tad ekstrēmas bremzēšanas laikā uz slidena seguma varēs sajust to, ka, piemēram, automašīnu bremzējot velk uz vienu vai otru pusi, tādējādi sev un apkārtējiem radot bīstamas situācijas. Pie reizes servisā ir vērts arī pārbaudīt, kad pēdējo reizi mainīts bremžu šķidrums.

 

Ziemas riepas un to izvēle

Par ziemas riepām un to izvēli šķēpi tiek lauzti jau gadu desmitiem, tādēļ plašākai šīs tēmas atspoguļošanai būtu jāvelta atsevišķs raksts. Tomēr galvenais, ko nepieciešams atcerēties, ka vienīgais automašīnas saskares punkts ar ceļu ir šīs četras gumijas plaknes, t.i. riepas. Tādēļ labu un kvalitatīvu riepu izvēle ir nenovērtējama, it īpaši ziemā, kad ceļu mēdz klāt sniegs, ledus un īpaši bīstamais melnais ledus. Jaunas un kvalitatīvas riepas ļaus jums ziemā justies drošāk un sniegs lielāku iespēju izvairīties no nepatīkamām situācijām uz ceļa.

 

Virsbūve un tās kopšana

Ziema ir pats nepateicīgākais laiks automašīnu virsbūvēm, jo aukstums, netīrumi un uz ceļiem kaisītā sāls neizbēgami bojā spēkrata krāsu un arī pašu virsbūvi. Lai arī automašīna ziemā sasmērējas ievērojami ātrāk nekā vasarā, būtu vēlams automašīnu regulāri mazgāt, lai spēkrata ārpusi atbrīvotu no netīrumiem un sāļiem. Pirms ziemas būtu vēlams novērtēt virsbūves stāvokli – ja tiek konstatēta rūsa, tad labāk to novērst pirms ziemas, jo citādāk tā var izplesties un pēc ziemas jau būs nepieciešams lielāks un dārgāks remonts. Profilaktiski automašīnas krāsu var aizsargāt, uzklājot īpašas aizsargkārtas, kas pasargās krāsojumu no iepriekš minētajiem apkārtējās vides elementiem. Inchcape piedāvā īpašu Gard CX2 Ceramic pārklājumu, kas ir augstas noturības un ne vien aizsargās krāsojumu no apkārtējas vides, bet arī sniegs vizuāli efektīgu un spīdīgu pārklājumu.